Oyunlar

2023 Yılında Daha Çok Eski Oyunlar Tercih Edilmiş

Newzoo raporu gösteriyor ki, 2023 yılında daha çok eski oyunlar ilgi görmüş. Yani bu, yeni oyunların oyuncuları pek de memnun edemediği anlamını taşıyor diyebiliriz. Detaylar haberimizde.


İlginizi Çekebilir: StartGate Almanak ’23 Yayınlandı


Hatırlayacağınız üzere yakın bir zaman önce sizinle paylaştığımız haberimizde, bizi 2023 yılının başından sonuna kadar uzanan bir yolculuğa çıkartan StartGate Almanak ’23 bilgisini aktarmıştık. Pek çok farklı konuya değinilen bu yolculuğun ardından, şimdi de Newzoo tarafından yayınlanan bir analiz raporu var. Söz konusu raporda, oyuncuların halihazırdaki markalar ve canlı servis oyunlarına ne kadar vakit ayırdıklarını ortaya koyuyor.

2023 Yılında Daha Çok Eski Oyunlar İlgi Çekmiş

Her ne kadar 2023 yılında oyun sektörü 93.5 milyar Dolar hasılata ulaşmış olsa da, az sayıda geliştiricinin ve yayıncının önemli ölçüde kazanım sağladığı görülebiliyor. Toplam oynanış zamanının % 80 kadarını 66 adet oyun temsil eder iken, % 60 kadarını ise 6 yıl ve daha önce çıkmış olan oyunlar oluşturuyor. Bu oyunlardan beş tanesi de GTA 5, Fortnite, League of Legends, Minecraft ve Roblox, toplam oyun zamanının % 27 kadarını kaplıyor. 2 yıl veya daha yakın zamanda çıkması ile ‘yeni’ olarak nitelendirilen ve yıllık olarak çıkan FIFA ve Madden gibi oyunlar ise % 23 iken, Baldur’s Gate 3 ve Diablo 4 gibi henüz ilk yılını doldurmayan oyunlar ise toplam oynanış zamanının % 8’lik kısmını oluşturuyorlar.

Newzoo tarafından yayınlanan rapora göre 2023 yılında en fazla oynanan on oyun içerisinde Fortnite, GTA 5, The Sims 4, Minecraft, Rocket League, EA Sports FC 24,FIFA 23, Apex Legends ve Fall Guys gibi oyunlar bulunuyor.

haber-dosemealti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu