Haber

9 Mayıs AB’nin temellerinin atıldığı Ankara’da kutlanıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) temellerinin atıldığı ANKARA’da 9 Mayıs Avrupa Günü resepsiyonu düzenlendi.

AB’nin temellerinin atıldığı 9 Mayıs, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından bu yıl Ankara’da ‘Dayanışma’ temasıyla kutlanıyor. ‘Birlikte güçlüyüz’ sloganıyla Türkiye genelinde düzenlenen etkinliklerin Ankara ayağı, AB Türkiye Delegasyonu ev sahipliğinde CerModern’de gerçekleştirildi. Programa AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Dışişleri Bakan Yardımcısı Kemal Bozay, bazı ülkelerin dış misyon temsilcilikleri ve davetliler katıldı.

‘TÜRK DEVLETİ VE TÜRK MİLLETİ, TÜRK MİLLETİNİN SAĞLANMASININ HIZLI TAKİBİ OLARAK AB BAŞTA TÜM DÜNYADAN GELEN BU İLAVEYİ HİÇ UNUTMAYACAKTIR’

Bakan Yardımcısı Bozay, Avrupa Günü kapsamında ‘Birlikte Güçlüyüz’ teması altında bir arada olmanın çok anlamlı olduğunu belirterek, “6 Şubat’ta deprem olduğunu öğrendiğimde deprem olacağını öğrendiğimde Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’nden ayrılıp Ankara’ya dönünce hemen Avrupa Birliği’nin ilgili komiserini aradım ve “Bizim de üyesi olduğumuz sivil koruma mekanizması hemen faaliyete geçti ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yardım ekipleri harekete geçti. ülkeler yola çıkmaya hazırlandı. O zamanlar birlikte güçlü olduğumuzu hissettim. Türk Devleti ve Türk milleti, depremin hemen ardından başta AB olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen bu desteği hiçbir zaman unutmayacaktır.” .

Meyer-Landrut, kıtada devam eden savaşın gölgesinde iki yıldır Avrupa Günü’nü kutladıklarını belirterek, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının bir yılı aşkın süredir devam ettiğini belirtti. Sadece bu haksız savaşın sona ermesine katkıda bulunmak için değil, aynı zamanda Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü onurlandırmak için Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü onurlandırmak için daha fazlasını yapmaya bizi teşvik ediyor. Türkiye’de Avrupa Günü’nü kutlarken, özellikle sıkıntılı zamanlarda bizim anahtar ve uzun vadeli ortağımızdır. Aynı zamanda bir aday ülke, NATO müttefiki olan Türkiye ile birlikte durmanın önemini hatırlayalım. İnsanları sanattan daha güzel bir şekilde bir araya getiren çok az şey vardır. Müzik, fotoğraf veya resim olsun. Sanat her zaman kendimizi, kültürlerimizi ve ortak insanlığımızı ifade etmiştir. “Bu nedenle depremin açtığı yaraların sarılmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Depremlerde yedi üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu’nun Avrupa Günü münasebetiyle yurdun çeşitli şehirlerinde konserler verebilecek olmasından da memnuniyet duyuyoruz. .”

Etkinlik, konuşmaların ardından müzik dinletisiyle devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu