Ekonomi

ABD, Çin’e karşı yapay zeka ihracat kısıtlamalarını değerlendiriyor

ABD hükümeti, gelişmiş yapay zeka (YZ) modellerinin Çin ve Rusya da dahil olmak üzere belirli ülkelere ihracatını kısıtlamak için yeni düzenlemeler düşünüyor. Bu önlemler, ABD’nin YZ teknolojisinin düşmanlar tarafından askeri amaçlarla kullanılmasını önleme çabasının bir parçası.

Ticaret Bakanlığı, ChatGPT gibi sistemlerin temel yazılımı olan tescilli YZ modellerinin dağıtımını kontrol etmenin yollarını arıyor. Bu modeller şu anda önemli bir hükümet denetimi olmaksızın küresel olarak satılmaktadır. Önerilen düzenlemeler, ABD’deki YZ gelişmelerinin yabancı kuruluşlar tarafından siber saldırılarda veya biyolojik silahların geliştirilmesinde kullanılmasını önlemeyi amaçlıyor.

Tartışmalara aşina olan kaynaklar, yeni ihracat kontrollerinin Rusya, Çin, Kuzey Kore ve İran gibi ülkeleri hedef alabileceğini belirtiyor. Microsoft (NASDAQ:MSFT), bu ülkelerin hükümetlerine bağlı bilgisayar korsanlığı gruplarının yapay zeka kullanarak siber yeteneklerini geliştirmeye çalıştıklarını bildirdi.

İhracat kontrolleri oluşturmak için ABD, Ekim ayındaki bir YZ yürütme emrinde özetlenen bir bilgi işlem gücü eşiğini kullanabilir. YZ geliştiricilerinin, bu eşiğe ulaşıldığında model geliştirme planlarını Ticaret Bakanlığı’na bildirmeleri gerekecektir. Mevcut modeller henüz bu eşiği karşılamadığından, bu önlem potansiyel olarak yalnızca piyasaya sürülmemiş YZ modelleri için geçerli olabilir.

Ticaret Bakanlığı henüz herhangi bir kural önerisini sonuçlandırmadı ve hızla gelişen YZ teknolojisini düzenlemenin zorlukları kabul ediliyor. Amerikan istihbarat topluluğu ve çeşitli düşünce kuruluşları, YZ’nin düşmanlar tarafından potansiyel olarak kötüye kullanılmasına ilişkin endişelerini dile getirmiştir.

ABD, YZ çiplerinin ve üretim araçlarının Çin’e akışını sınırlamak için adımlar atmış ve ABD bulut şirketlerinin yabancı müşterilerin hizmetlerini YZ eğitimi için kullandıklarında rapor vermeleri için kurallar önermiştir. Ancak, YZ modellerinin ihracatı henüz ele alınmamıştır.

Uzmanlar, YZ risklerini değerlendirmek için daha iyi yöntemler geliştirilinceye kadar bilgi işlem gücü eşiğinin geçici bir çözüm olduğunu öne sürdüler. Bazıları, ulusal güvenlik risklerine odaklanarak, teknoloji eşikleri yerine YZ modellerinin yeteneklerine ve kullanım amaçlarına dayalı kontrolleri savunmaktadır.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Önerilen önlemlere rağmen, YZ model ihracatını kontrol etmek zor olmaya devam etmektedir. Birçok model açık kaynaklıdır ve yeni düzenlemelerden etkilenmeyecektir. Ayrıca, neyin kontrol edilmesi gerektiğine dair kriterleri tanımlamak karmaşıktır ve Çin kendi YZ yazılım geliştirmesinde hızla ilerlemektedir.

Potansiyel ihracat kontrolleri ChatGPT gibi tüketici uygulamalarının arka uç yazılımlarına erişimi etkileyecek ancak uygulamaların kendilerine erişimi sınırlamayacaktır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberyayladere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu