Haber

Avustralya mahkum sayısını üçte bir oranında azaltabilir

Avustralya’da yapılan bir araştırmada, hapishane nüfusunun “toplumda risk oluşturmadan” üçte bir oranında azaltılabileceği tespit edildi.

Avustralya merkezli niyet kuruluşu, “Institute of Public Affairs”te (IPA) yayınlanan araştırmada, şiddet içermeyen hata ögeleri bulunan bireylerin hapsedilmesini engelleyen bir kanun ıslahatı tavsiyesinde bulunuldu.

Avustralya İstatistik Ofisi (ABS) bilgilerine nazaran, çalışmanın muharriri Profesör Mirko Bagaric, ülkede mahkum sayısının nüfusa oranının halihazırda 100 bin şahısta 214 olduğunu, bu oranın 2030’a kadar 300’e çıkabileceğini aktardı.

Bagaric, mahkumların yüzde 42’sinin şiddet ve cinsel içerikli suçlarda bulunmadığını belirtti.

Araştırmada, ağır mülkiyet ve uyuşturucu suçlarından hapiste olan yüzde 10’luk bir kısmın tutukluluğu devam etse de hapishane nüfusunun üçte birinin azalabileceği de vurgulandı.

Hapishane nüfusunun toplumda risk oluşturmayacak halde üçte bir oranında azaltılabileceği tespit edilen araştırmada, mahkumların sayısının azalmasıyla vergi ödeyenlerin 1,25 milyar Avustralya doları tasarrufta bulunabileceği öngörüldü.

Araştırmada, her yıl yaklaşık 14 bin kişinin daha Avustralya toplumuna kazandırılabileceği aktarıldı.

Avustralya, 2020 ile 2021 yılları ortasında, hapishaneler için 4 milyar dolar harcama yapmıştı.

Avustralya Hazine Bakan Yardımcısı Andrew Leigh ise ülkedeki mahpus cezası verme oranının 1985’ten beri iki katına çıktığını, cinayet oranının ise yarıya düştüğünü belirtmişti.

Leigh, ekimde Avustralya Suç Bilimi Enstitüsüne, ülkede 1985’teki oranlar devam ettikçe vergi verenlerin gerekenden 140 dolar daha fazla ödeyeceğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu