Yaşam

Azerbaycan’ın sanat koleksiyonu İzmirlilerle buluşacak

Ege Üniversitesi, uluslararasılaşma stratejisi kapsamında kardeş ülke Azerbaycan ile işbirliğini güçlendirmeye devam ediyor. AB Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi (GSTMF), Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ve İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı. EÜ Senato Salonu’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, GSTMF Dekanı Prof. Chingiz Farzaliyev, Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Konul Rafiyeva ve ilgili akademisyenler katıldı.

Ege Üniversitesi ile kardeş ülke Azerbaycan arasında bir işbirliğine yenisini eklemekten memnuniyet duyduklarını belirten Prof. ortak değerlerimizin olduğu yer. Bu amaç doğrultusunda protokolün kapsamı, Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde güçlü koleksiyona ait eserlerin sergilenmesi için faaliyetlerin düzenlenmesini içermektedir. Bu stant kapsamında eserlerden görsel-işitsel enstalasyonlar üretilecek ve stant dijital teknolojilerle desteklenecektir. Azerbaycanlı sanatçıların da desteğiyle stant, Azerbaycan müziğinin sunumu eşliğinde İzmirli sanatseverlerle buluşacak. İş birliğinin her iki ülke ve ilgili kurumlar için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”   

“Uluslararasılaşma misyonuna kültür sanat desteği”

İşbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Dekan Prof. Bu iş birliğinin üniversitemizin kültür sanat alanında uluslararasılaşma hedeflerine katkı sağlamasını diliyoruz. Bu konuda uluslararasılaşma vizyonuyla bizlere öncülük eden Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkür ederiz. Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki çeşitli koleksiyonların güzel İzmir’imizde sanatseverlerle buluşmasını çok önemsiyorum. Azerbaycan Milli Güzel Sanatlar Müzesi Müdürü Prof. Turizm Müdürü ve Müdür Yardımcımız Kaan Erge. öğretim üyemiz Arş. Görmek. Dr. Elçin As’a teşekkür etmek istiyorum.”

“İki devlet tek millet sloganı daha da anlam kazandı”

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karacanta, Türkiye ve Azerbaycan denilince hemen akla gelen ‘İki devlet tek millet’ sloganı daha da anlam kazanıyor. İmzalanan protokol ile iki ülke arasındaki iş birliğinin kültür sanat alanında daha üst düzeye çıkarılması hedefleniyor. Bu ikili işbirliğinin ilimizde ilk somut çıktıları Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde Türk Koleksiyonlarının sergilenmesi için etkinlikler düzenlenmesi, özel günlerin düzenlenmesi, müze temsilcileri ve üniversite hocalarının karşılıklı olarak değişiminin sağlanması şeklinde olacaktır. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak bu işbirliğinde yer almaktan dolayı memnuniyet duyduğumuzu belirtir, bu iş birliğinin farklı alanlara da yansımasını temenni ederiz.”

“İşbirliğimiz iki ülke arasındaki dostluğu güçlendirecektir”

Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi Müdürü Prof. Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ile Ege Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği anlaşması, bu kurumların işbirliğini daha da geliştirmeyi amaçlıyor. Bu işbirliği iki kardeş ülke ve halklarımız arasındaki dostane ilişkileri pekiştirmektedir. Anlaşma kapsamında, ülkelerin kültürlerine yönelik ortak projelerin hayata geçirilmesi ve Azerbaycan günleri düzenlenmesi, İzmir Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından Azerbaycanlı müze uzmanlarına yönelik eğitimler düzenlenmesi gibi faaliyetler yer alıyor. Bu anlaşmanın, bağların genişletilmesine ve deneyim paylaşımına katkı sağlayacağına inancımız tamdır” dedi.

“Protokol kapsamında birçok faaliyeti hayata geçireceğiz”

Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Konul Rafiyeva, “Öncelikle işbirliği yaptığımız ortaklarımıza sıcak karşılamaları ve yaklaşımları için teşekkür etmek istiyorum. Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ile İzmir Ege Üniversitesi arasında işbirliği çıkarlarının tesis edilmesi için Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı temsilcileriyle uzun zaman önce başlattığımız görüşmeler. günümüzde de devam etmektedir. Ege Üniversitesi ile başlattığımız proje kapsamında birçok etkinliği hayata geçirmeyi planlıyoruz. Amaç, Azerbaycan ve Türkiye arasında ortak bedelleri olan kültürel ve sanatsal işbirliğini güçlendirmek, geliştirmek ve iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin kültürel ağlar aracılığıyla kurulmasına katkıda bulunmaktır.

Protokolün imzalanmasının ardından Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi yetkilileri AB GSTMF ve İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Daha sonra proje ekibi, İzmir’in sanat ve kültür alanında önde gelen isimleriyle bir araya gelerek, kentin müzelerini gezdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-karacabey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu