Ekonomi

Bakan Bayraktar: Suudi Arabistan ile önemli bir enerji işbirliği kurmayı hedefliyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Körfez ülkelerinden Türkiye’ye ciddi ilgi olduğunu belirterek, “Suudi Arabistan ile önemli bir enerji iş birliği kurmayı hedefliyoruz. Mali tutar netleşmedi. İlgilendiklerini görüyoruz. 4-5 bin megavatlık yenilenebilir enerji projesinde.” söz konusu.

Bayraktar, A Haber’de katıldığı programda Türkiye’nin enerji gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez tipi kapsamında resmi ziyarette bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile iktidar iş birliğinin ele alındığını hatırlatan Bayraktar, Suudi Arabistan ve Katar’ın da Türkiye ile enerji projeleri geliştirmek istediğini söyledi.

“Toplamda 50,7 milyar dolarlık bir dizi anlaşma var”

Bayraktar, son iki aydır BAE ile gerçekleştirilmesi beklenen enerji projelerine ağırlık verdiklerini belirtti. Offshore rüzgar enerjisi projeleri, doğalgaz ve hidrojen ve yeşil amonyak üretimini içeren bir proje setimiz var.” dedi.

Körfez ülkelerinin özellikle Türkiye’de yenilenebilir enerji alanına ilgi gösterdiğini vurgulayan Bayraktar, “Türkiye’ye yatırım yapan firmaların ülkemizi tanıdığı için Suudi Arabistan ile bu anlamda önemli bir enerji iş birliği kurmayı hedefliyoruz. 4-5 bin megavatlık yenilenebilir enerji projesiyle ilgilendiklerini görüyoruz. Çevre ülkelerde hem elektrikte hem de doğal gazda bölgesel işbirliğini geliştirmek istiyoruz. BAE ve Suudi Arabistan’ın orada da istek ve taleplerinin olduğunu gördük.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin 2035 yılına kadar her yıl 3 bin 500 megavat güneş ve 1500 megavat rüzgar enerjisi yatırımı yapmayı hedeflediğine işaret eden Bayraktar, “Devamlı elektrik üretebilen bir elektrik santrali düşündüğümüzde hayata geçirdiğimiz zaman yaklaşık 6 yeni Atatürk Barajı’nı devreye almış olacağız. bu projeler.” ifadesini kullandı.

“Elektrik ihtiyacının yüzde 10’u Akkuyu’dan karşılanacak”

İklim değişikliğiyle mücadele, dışa bağımlılığın azaltılması ve arz güvenliği için nükleerin Türkiye’nin enerji sepetine alınması gerektiğini belirten Bayraktar, “Akkuyu, 27 Nisan’da yakıtın sahaya çıkmasıyla birlikte nükleer tesis statüsü kazandı. İnşallah. 2024 yılında bu sahadan ilk elektriği ilk reaktörden üretmek istiyoruz. Böylece önümüzdeki yıllarda diğer reaktörlerin de devreye girmesiyle yaklaşık 4 reaktör ile Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’u Akkuyu’dan karşılanmış olacak.” dedi.

Bayraktar, yeni nükleer enerji projelerine ilişkin şunları söyledi:

“Trakya projesi için Çin Halk Cumhuriyeti ve ilgili şirketlerle yoğun bir şekilde müzakere ediyoruz. Müzakerelerimiz değerli bir olgunluğa ulaştı. Rosatom ile bir başka proje olan Sinop’ta da yıllardır çalışıyoruz. Güney Kore de projeye yansıtmak istiyor. Bu konudaki tecrübesini ülkemize kazandırıyor. Onlarla Türkiye’de görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki aylarda bunları sonuçlandırarak bu konuda sahada fiili çalışmalara başlamayı hedefliyoruz.”

Bakan Bayraktar, küçük modüler reaktörler konusunda ABD ve İngiltere ile iş birliğinin değerlendirildiğini de söyledi.

Türkiye’nin 2053’te karbon nötr olma hedefine değinen Bayraktar, “Net kaynak ve teknoloji ihracatçısı bir Türkiye hedefimiz var.” söz konusu.

kulaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu