Teknoloji

Dünyanın en küçük partikül madde sensörü, hava kalitesi ölçümünde devrim yaratıyor

Gürültüsüz, fansız ve bakım gerektirmeyen sensör gerçek bilgiler sağlar

  • Ultra kompakt IoT cihazlarında kullanım için dünyanın en küçük partikül elementli (PM2.5) hava kalitesi sensörü (alternatiflerine göre hacim olarak 450 kat daha küçük)
  • İşlem yapılabilir bilgiler sağlayan gerçek PM2.5 konsantrasyon ölçümü
  • Yenilikçi fansız tasarım sessizdir ve bakım gerektirmez

Temiz hava sağlığımız ve konforumuz için değerlidir. Günümüzde insanlar genellikle zamanlarının yaklaşık %90’ını iç mekanlarda geçiriyor ve dünyanın çoğu yerinde iç mekan havası dış mekan havasından üç ila beş kat daha kirli olduğundan, bunun sağlık üzerinde uzun vadeli olumsuz bir etkisi var. Bu kirliliğin ana bileşeni, PM2.5 parçacıkları olarak bilinen, 2.5 µm’den küçük katı ve sıvı parçacıklar olan ince tozdur. Bu partiküller solunum yolu ile akciğerlere girerek önemli sağlık sorunlarına neden olurlar.

En yaygın hava kalitesi ölçüm istasyonları, sağlığımızla en alakalı gerçek zamanlı, yerelleştirilmiş bilgileri sağlayamayan, zaman içinde basitçe ortalaması alınan dış mekan bilgileri sağlar. Las Vegas, Nevada’daki CES®’te Bosch Sensortec, gerçek ve işlenebilir veriler sağlayan dünyanın en küçük PM2.5 hava kalitesi sensörü olan yeni BMV080 ile bu zorluğun üstesinden geliyor.

Bosch Sensortec Optik Alan Müdürü Dr. Lucas Ginzinger, “İç mekan hava kalitesi bir sorundur: Yetersiz havalandırılan evlerde, evde pişirilen yemeklerden kaynaklanan PM2.5 konsantrasyonları, kabul edilebilir limitlerin 100 katı kadar yüksek seviyelere ulaşabilir. Yeni BMV080’den alınan yerelleştirilmiş, eyleme geçirilebilir verilerle, artık kötü hava kalitesini tespit etmek ve buna tepki vermek mümkün.” dedim.

BMV080 algılama modülü yalnızca 4,2 x 3,5 x 3 mm³ (G x U x Y) ölçülerindedir ve piyasadaki karşılaştırılabilir rastgele bir cihazdan 450 kat daha küçüktür. BMV080’in küçük boyutu ve fansız, kusursuz tasarımı oyunun kurallarını değiştiriyor. Gürültü çıkarmadan çalıştığı için binada uyuyan ve çalışan insanları rahatsız etmez.

Yeni sensör bakım gerektirmez ve fan kaynaklı toz birikimine sahip değildir, bu da onu daha güvenilir ve arızaya daha az eğilimli hale getirir. Hava kalitesi monitörleri, akıllı termostatlar, akıllı hoparlörler, akıllı anahtarlar ve akıllı hava temizleyiciler gibi ultra kompakt giyilebilir cihazlar veya IoT cihazları için doğal bir rezonansa sahiptir.

Tüm benzer son teknoloji ürünü PM2.5 sensörleri, bir lazer ışını boyunca hava çekmek için bir fana güvenir. Burada bir fotodiyot, parçacıkları lazer ışığını yansıtırken veya bloke ederken algılar ve ölçer. BMV080, entegre fotodiyotlu ultra kompakt lazerlere dayalı yenilikçi bir tasarım kullanır. PM2.5 konsantrasyonunu fan gerektirmeden doğrudan boş alanda ölçmek için gelişmiş algoritmalar uygular.

İnovasyon, sağlıklı yaşama değer veren insanlara farkındalık ve seçenek sunar. Yeni sensör, ultra kompakt IoT tabanlı akıllı ev ve akıllı bina sistemlerine kolayca entegre edilerek PM2.5 seviyeleri yükseldiğinde konut sakinlerine hava kalitesi bildirimleri sağlıyor. Harekete geçmek için, konut veya konut otomasyon sistemi havayı temizlemek için egzoz fanını veya filtreyi açarak havalandırma yapabilir.

Bosch Sensortec CEO’su Stefan Finkbeiner, “BMV080, havadaki partikül konsantrasyon seviyeleri hakkında zamanında, doğru ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlayarak, insanların refahını ve sağlığını iyileştirmek için iç ve dış kirliliğin tespit edilmesini ve ele alınmasını sağlıyor. Piyasadaki mevcut cihazlardan çok daha küçük ve tasarım mühendislerinin keşfetmesi için yepyeni bir dizi uygulama sunuyor.” dedi.

Bosch, “#LikeABosch (like Bosch) sensör teknolojisi” sloganıyla CES 2023’te:

MEMS sensör çözümlerinde küresel bir pazar lideri olarak Bosch, tüketici elektroniği alanında çok sayıda yeniliği sergileyecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu