Haber

Edirne’de büyük orman yangını: Müdahaleler 6 saat sürüyor

Edirne’de büyük orman yangını: Müdahaleler 6 saat sürüyor

EDİRNE’nin Uzunköprü ilçesinde birbirine yakın 3 köyde bir anda başlayan orman yangını, 6 saattir havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Bugün saat 15.30 sıralarında Uzunköprü ilçesine bağlı Maksutlu, Hamidiye ve Karapınar köylerinde henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın 1000 dekarlık biçilmiş buğdaya sıçradı.

Rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçrayan yangına Edirne Orman Müdürlüğü ekipleri, 2 uçak, 1 helikopter, 8 su deposu, 2 su tankeri, 4 paletli dozer, 6 lastikli dozer ve çevre belediyelerin itfaiye ekipleri tarafından yoğun şekilde müdahale ediliyor.

Yapılan müdahalelerle büyük ölçüde kontrol altına alınan yangında, yerlerde soğutma çalışmalarına da başlandı.

Köylülerden Özenç Tan, yangını duyunca hızla olay yerine gittiklerini ve traktörlerle yangını söndürmeye çalıştıklarını söyledi. Kısa sürede büyüyen alevlerin traktörlerin lastiklerini yaktığını belirten Tan, en büyük sorunumun ormanda yol olmaması olduğunu vurguladı.

Bir diğer köylü Sadri Postacı ise traktörü ile yangını söndürmeye çalışırken traktörünün alevlere teslim olduğunu söyledi.

Köy sakinlerinden Hasan Sevinç, müdahale etmedikleri takdirde yangının köylerine sıçrayacağını belirterek, “Çevre köylerdeki madenlerde uçak helikopterler ve itfaiye ve iş makineleriyle ormana girilmesi için çalışma yapılıyor, orman yaklaşık 2 bin dönüm.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu