Ekonomi

İBB minibüs olunca taksiye çevrilen araç sahipleri harekete geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından minibüsten taksiye dönüştürülen araçların sahipleri, ekonomik sebeplerden mağdur oldukları gerekçesiyle harekete geçti.

Yeni taksilerin sahipleri, İBB Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) toplantısının yapıldığı Çırpıcı Toplum Tesisleri önünde toplandı.

Grup, taşıdıkları pankartlar eşliğinde “Esnaf nerede UKOME” sloganları attı.

Bu sırada polis ekipleri tesis önünde güvenlik önlemi aldı.

Taksi plaka sahiplerinden Meryem Varlıklı, gazetecilere verdiği demeçte, 8+1 koltuklu taksilerin maliyetinin yüksek olduğunu, bu nedenle bu tip araç alamadıklarını söyledi.

Bu araçları alan çalışma arkadaşlarının maliyeti nedeniyle çalışamadıklarını belirten Varlıklı, 4+1 koltuklu araçlarla çalışmak istediklerini söyledi.

“Bu dertten kurtulalım”

Zengin, sıfır araç almak istediklerini ancak kredi olmadığı için alamadıklarını belirterek, “8+1 koltuklu taksiler havalimanına giremiyor. Maliyeti yüksek. Alan da, alamayan da. Aracım kapıda 4+1 sistemine geçelim bu mağduriyetten kurtulalım.” dedi.

Taksi plaka sahibi Ramazan Çelik de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun belediyenin taksicilere sıfır fiyatla ikinci el araç alması için destek vereceği sözünü tutmadığını iddia etti.

Bu nedenle mağdur olduklarını söyleyen Çelik, kimsenin 8+1 koltuk kapasiteli taksi almak istemediğini ve mağduriyetlerini gidermek için 4+1 sistemine geçmek istediklerini söyledi.

Geçen yıl Kasım ayında yapılan UKOME toplantısında şehir genelinde çalışan 1803 minibüs ve 322 minibüsün taksiye dönüştürülmesi kararlaştırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu