Haber

İngiltere Başbakanı, Gazze’de ateşkes çağrısında bulunan bakanı görevden aldı

İngiltere Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanı Michelle Donelan’ın Parlamento Özel Sekreteri Paul Bristow, Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısında bulunmasının ardından İngiltere Başbakanı Rishi Sunak tarafından görevden alındı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana devam ederken, İngiltere Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanı Michelle Donelan’ın Parlamento Özel Sekreteri Paul Bristow, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın ‘yeniden yapılanma’ çağrısı üzerine görevden alındı. Gazze Şeridi’nde ateşkes. fiş. İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Paul Bristow’un kolektif sorumluluk ilkeleriyle dengelenmeyen yorumları sonrasında hükümetteki görevinden ayrılması istendi.” denildi.

“Artık özgürce konuşabiliyorum”

Görevden alınmasının ardından İngiliz basınına konuşan Bristow, “Başbakan’ın kararını tamamen anlıyorum. Keyif aldığım bir işi bıraktığım için üzgünüm. Ancak seçmenlerimin çoğunun derinden önemsediği bir konu hakkında artık özgürce konuşabiliyorum.”

“Binlerce insan öldürüldü ve bir milyondan fazla insan yerinden edildi.”

Geçtiğimiz Perşembe günü Başbakan Sunak’a yazdığı mektubunda Bristow şunları söyledi: “Seçmenlerim ve ben, şu anda Gazze’de ortaya çıkan yürek parçalayıcı ve yıkıcı insani krizden derin üzüntü duyuyoruz. Binlerce kişi öldürüldü ve bir milyondan fazla kişi yerinden edildi. Bu, İsrail’i nasıl daha güvenli hale getirecek?” ?” Filistinlilerin Hamas’ın saldırılarından dolayı toplu olarak cezalandırılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Bunun işleri daha da kötüleştirdiğini veya herhangi bir şeyi iyileştirdiğini anlamak zor.” dedi. Kalıcı ateşkesin hayat kurtaracağını belirten Bristow, ateşkesin yardımların en çok ihtiyacı olanlara ulaşmasını sağlayacağını belirtti.

Bristow’un seçmenlerinin yüzde 18’i Müslüman

Birçok muhalefet milletvekili ateşkes çağrılarına destek verirken, az sayıda muhafazakar milletvekilleri de destek verdi. Son nüfus sayımına göre Bristow’un Peterborough seçmenlerinin yaklaşık yüzde 18’i Müslüman. – LONDRA

esenler-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu