Haber

İranlılar Ramazan Bayramı namazını kıldı

İranlılar, Ramazan Bayramı namazlarını ülkenin dört bir yanındaki cuma camileri, camiler ve mahalle camilerinde kıldı.

Bayram namazını başkent Tahran’da kılmak isteyenler, başta İmam Humeyni Cuma Mescidi, İmam Hüseyin, Resulü Ekrem, Emirel Müminin ve Şah Abdülazim camileri olmak üzere birçok cami ve mescitte bir araya geldi.

Başkentte bayram namazı programlarında mersiyeler okunarak dualar edildi, hutbeler okundu.

Bayram namazını Tahran’daki İmam Humeyni Cuma Camii’nde İran lideri Ayetullah Ali Hamaney kıldırdı.

İran devlet televizyonunun haberine göre Hamaney, hutbesinde “düşmana karşı” uyanık olunmasını ve ülkedeki yasama, yürütme ve yargı erkleriyle birlikte çalışarak sorunların aşılmasını talep etti.

Kovid-19 salgını nedeniyle 3 yıl aradan sonra ilk kez bayram namazını kıldıran Hamaney, İranlıları ve tüm İslam alemini tebrik etti.

İran cumhurbaşkanının bayram namazına ülkenin üst düzey siyasi ve askeri yetkililerinin yanı sıra kadın, erkek ve çocuklardan oluşan Tahranlılar katıldı.

İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Ali Hamaney’in ofisinden 20 Nisan’da yapılan açıklamada, Ramazan Bayramı’nın 22 Nisan Cumartesi günü başlayacağı duyurulurken, ülkenin Sünnilerin yoğun olduğu bazı bölgelerindeki Sünni din adamları, Nisan ayında Ramazan Bayramı’nın başlayacağını duyurdu. 21 bayramın ilk günüdür ve bayramı kutlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu