Ekonomi

‘İstanbul’da daire kiralamak için iki pansiyon yetmiyor’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA), Türkiye’de emeklilerin yaşam krizine ilişkin değerlendirmesini paylaştı. İncelemeye göre emekli maaşları keskin bir şekilde düştü. IPA’nın Temmuz 2023 araştırmasına göre İstanbul’da yaşam maliyeti 38 bin 828 lira olarak hesaplandı. İncelemeye göre, dört kişilik bir hane en düşük iki emekli maaşını alsa bile, bu maaş aylık yaşam maliyetini karşılamıyor.

İPA’dan yapılan açıklamada, “Günümüz Türk emeklilik sisteminde en düşük emekli maaşı asgari ücret eşiğinin çok gerisindedir. Video incelememiz somut bir gerçeği ortaya koyuyor: Dört kişilik bir hane iki asgari emekli maaşı alsa bile, İstanbul’da Yaşam Maliyeti raporumuzda hesaplanan aylık 38.828 liralık geçim giderini karşılayamıyor.

İncelemede, İstanbul’da emekli maaşlarının konut kiralarına oranının her geçen yıl düştüğü belirtildi:

“Temmuz 2023 itibariyle en düşük iki emekli maaşını alan bir ailenin bile İstanbul’da ortalama bir daire kirasını karşılayamayacağı görülüyor. 2010 yılından bu yana en düşük emekli maaşının dolar karşısında önemli bir düşüş yaşadığı görülüyor. Ayrıca doların yaşadığı 13 yıllık enflasyon dikkate alınırsa en düşük emekli maaşının alım gücündeki düşüşün şiddeti daha iyi anlaşılacaktır.”

IPA’nın hazırladığı “İstanbul’da Yaşam Maliyeti” araştırmasına göre kentte yaşam maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 73,74 arttı. İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam süresi 38 bin 828 lira olarak hesaplandı.

haber-dulkadiroglu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu