Ekonomi

Kanada’nın Şubat ayı GSYİH büyümesi beklentilerin altında kaldı

OTTAWA – Salı günü açıklanan verilere göre Kanada ekonomisi Şubat ayında %0,2 oranında büyüyerek %0,3’lük büyüme beklentisinin altında kaldı. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasındaki (GSYH) artış piyasa beklentilerinin altında kaldı ve ekonominin yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %2,5 oranında büyüdüğü tahmin ediliyor.

Ocak ayı büyüme rakamlarının %0,6’dan %0,5’e revize edilmesi ve Mart ayı GSYH’sinin Şubat ayına göre muhtemelen değişmediğini gösteren ön tahmin, ilk çeyrek büyüme tahminine katkıda bulundu. Statistics Canada, Mart ayında GSYH’nin değişmemesini kamu hizmetleri ile gayrimenkul, kiralama ve leasing sektörlerindeki artışların imalat ve perakende ticaret sektörlerindeki düşüşlerle dengelenmesine bağladı.

2,5’lik büyüme oranı tutarsa, 2023’ün ilk çeyreğinden bu yana en yüksek hızı temsil edecektir. Kanada Merkez Bankası daha önce 2023’ün dördüncü çeyreğindeki %1’lik artışın ardından ilk çeyrek için %2,8’lik bir büyüme oranı bekliyordu.

Enflasyonla mücadele için temel politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5’e çıkaran Merkez Bankası, Nisan ayı başında enflasyonda son dönemde görülen yavaşlamanın devam etmesi halinde Haziran ayında faiz indirimine gidilebileceğini belirtmişti.

Mart ayı manşet enflasyon oranı %2,9 ile bankanın tahminlerine paralel olarak açıklandı. Buna rağmen, para piyasaları bankanın 5 Haziran’daki bir sonraki politika açıklamasında %50’nin üzerinde bir faiz indirimi ihtimali öngörüyor.

Şubat ayındaki GSYH büyümesi, üst üste ikinci ay artış gösteren hizmet üreten sektörlerden kaynaklandı. Özellikle ulaştırma ve depolama sektörü Şubat ayında %1,4 oranında artarak Ocak 2023’ten bu yana en yüksek aylık büyüme oranına ulaştı.

Finans ve sigorta sektörü de, faiz oranı açıklamalarına ilişkin beklentilerle ilgili faaliyetlerin etkisiyle art arda üçüncü ayda da büyüme kaydetti. Bu durum, yatırım fonu ve hisse senedi alt sektöründe normalden daha yüksek faaliyetlerle sonuçlandı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Genel olarak, Kanada’nın mal üreten sektörü bir önceki aya göre değişmezken, hizmet sektöründe %0,2’lik bir artış yaşandı. Aylık GSYİH raporu sanayi üretimine dayanırken, gelecek ay açıklanacak olan üç aylık rakamlar farklı hesaplanıyor ve ön tahminlerden farklılık gösterebiliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-uzunkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu