Ekonomi

Kazanç açıklaması: Cigna Group güçlü bir büyüme bildirdi, 5 milyar dolarlık hisse geri alımı planlıyor

Cigna Group (CI), 2023’ün dördüncü çeyreğinde güçlü bir mali performans bildirdi; toplam gelir 195,3 milyar dolara, hisse başına düzeltilmiş kazanç (EPS) ise 25,09 dolara ulaştı. Şirket ayrıca faaliyetlerinden 11,8 milyar dolar nakit akışı elde ettiğini açıkladı. Cigna, 2024’te düzeltilmiş hisse başına kazancın en az 28,25 dolar ve konsolide düzeltilmiş gelir artışının en az %20 olmasıyla büyümenin devam etmesini bekliyor. Şirket, yılın ilk yarısında en az 5 milyar dolarlık bir hisse geri alım programı da dahil olmak üzere önemli bir sermaye dağıtımı planlıyor. Brian Evanko’nun Cigna Healthcare’in CFO’su ve Başkanı ve CEO’su olarak kalması ve Eric Palmer’ın Evernorth Services’in Başkanı ve CEO’su olarak kalması ve Cigna Group Kurumsal Strateji Lider Yardımcısı olarak görev yapmasıyla liderlik değişiklikleri de duyuruldu.

Temel Çıkarımlar

 • Cigna Group, 2023 yılında 195,3 milyar dolarlık toplam gelir ve 25,09 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kazançla mali taahhütlerini aştı.
 • Şirketin Evernorth Sağlık Hizmetleri platformu ve Medicare Advantage işi, başarısına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.
 • Cigna, Medicare işini HCSC’ye sattı ve Evernorth ve Cigna Healthcare’de büyümeye odaklanmayı planlıyor.
 • Cigna projeleri hisse başına kazancı en az 28,25 $ olarak ayarladı ve 2024 için en az %20 konsolide düzeltilmiş gelir artışı sağladı.
 • Cigna, liderlik değişikliklerini ve 2024’ün ilk yarısında en az 5 milyar dolarlık hissesini geri satın almayı planladığını duyurdu.

Şirket Görünümü

 • Cigna, 2024 yılında müşteri ve gelir tabanını büyütmeyi bekliyor.
 • Şirket, Mart ayındaki Yatırımcı Günü’nde genişletilmiş adreslenebilir pazarlarını ve büyüme stratejisini daha ayrıntılı olarak tartışmayı planlıyor.
 • 2024 yılı için beklenen konsolide düzeltilmiş faaliyet geliri en az 8,025 milyar dolar veya hisse başına 28,25 dolar olacaktır.

Ayı’nın Öne Çıkan Noktaları

 • Tıbbi maliyet oranının (MCR) 2024 yılında önceki yıllara göre biraz daha yüksek olması bekleniyor.
 • Medicare Advantage’daki net müşteri hacimlerinin 2024’te bir miktar düşmesi bekleniyor.

Yükselen Öne Çıkanlar

 • Cigna’nın Evernorth ve Cigna Healthcare büyüme platformları, güçlü gelir ve kâr artışıyla olumlu performans gösterdi.
 • Şirket, Medicare Advantage pazarını bir büyüme fırsatı olarak görüyor.
 • Cigna, dijital öncelikli yeteneklere ve altyapının genişletilmesine yatırım yapmayı planlıyor.

eksiklikler

 • Cigna, Centene ile ilk sözleşme faaliyetleri nedeniyle 2024’te daha yüksek harcamalar bekliyor ve 2025’te başa baş sonuçları hedefliyor.

Sorular ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Cigna, kârlılığın normale dönmesini beklerken zararı durdurma kitabının değerini tartıştı.
 • Şirket, iş modelindeki esnekliğe ve tüm hizmetlere sahip olmadan ücret teklif edebilme yeteneğine vurgu yaptı.
 • Cigna, düzeltilmiş faaliyet gelirinde %9’luk bir büyüme bekleyerek Evernorth’un 2024 karı için bir tahminde bulundu.
 • Centene sözleşmesinin uygulanmasının 2025 yılında çalışma oranı marjına ulaşması bekleniyor.

Sonuç olarak, Cigna Group’un kazanç açıklaması, başarılı bir 2023’ün ve 2024 için iyimser bir görünümün altını çizdi ve şirketin gelecekteki büyümesini yönlendirecek sermaye dağıtımı ve liderlik değişiklikleri için stratejik planların ana hatlarını çizdi. Şirket, gelişen sağlık sektörüne uyum sağlamaya ve hizmetlerini genişletmeye devam ederken, hissedarlarına ve müşterilerine değer sunma becerisine olan güvenini koruyor.

InvestingPro İçgörüleri

Cigna Group’un (CI) 2024’e yönelik güçlü finansal performansı ve iyimser görünümü, InvestingPro’dan gelen gerçek zamanlı bilgilere yansıyan güçlü temellerle destekleniyor. 95,03 milyar dolarlık düzeltilmiş piyasa değeri ve 18,19’luk sağlıklı F/K oranıyla şirketin değerlemesi, özellikle 2023’ün üçüncü çeyreği itibarıyla son on iki ay için 17,05’lik düzeltilmiş F/K oranı göz önüne alındığında caziptir. Bu, Cigna’yı bir şirket olarak konumlandırır. hisse senedi fiyatına göre sağlam bir fayda temeli ile.

Şirketin hissedarlarına değer kazandırma taahhüdü, InvestingPro İpuçları’nda da belirtildiği gibi, agresif hisse geri alım stratejisiyle açıkça görülüyor. Bu, Cigna’nın yüksek hissedar getirisi ve üst üste 3 yıl boyunca temettüsünü artırma konusundaki dengeli performansıyla tamamlanıyor. Özellikle şirket, mali dayanıklılığını ve hissedar getirilerine olan bağlılığını göstererek etkileyici bir şekilde 42 yıl boyunca temettü ödemelerini sürdürdü.

Yatırımcılar ayrıca Cigna’nın lider bir oyuncu olarak kabul edildiği Sağlık Hizmeti Sağlayıcıları ve Hizmetleri sektöründeki konumunu da dikkate almalıdır. Bu, şirketin ekonominin kritik bir sektöründeki rekabetçi konumunu yansıtması açısından önemlidir.

InvestingPro, Cigna Group’a yatırım yapmayı düşünenler için toplam 12 InvestingPro İpucu ile abonelere ek bilgi sunmaktadır. Şu anda InvestingPro aboneliği %50’ye varan indirimlerle özel bir Yeni Yıl indirimindedir. Yatırımınızın değerini daha da artırmak için SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim kazanın veya SFY241 Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde %10 ek indirim alabilirsiniz. Bu ipuçları ve ölçümler şirketin beklentilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir ve yatırım kararları alınmasına yardımcı olabilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberbuldan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu