Haber

Samsun’da Altyapı Çalışmaları Tamamlandı, Su Birikintisi Sorunu Ortadan Kaldırıldı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2 ayda tamamlanan altyapı çalışmaları sonucunda kentte artık su birikintilerinin kalmayacağını söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis 2023 Kasım Olağan Toplantısı 1. Toplantısı, Önder Mustafa Demir başkanlığında gerçekleştirildi. 78’i gündem, 2’si gündem dışı olmak üzere toplam 80 maddenin görüşüldüğü toplantıda altyapı çalışmaları gündeme getirildi. Önder Mustafa Demir, deniz seviyesinin altında kalan ve su birikiminin olduğu birçok yerde altyapı çalışmalarını tamamladıklarını, eski görüntülerin önüne geçeceklerini belirtti.

“Artık Samsun’un hiçbir yerinde eskisi gibi su birikmeyecek”

Önder Mustafa Demir, tek başına sanayi bölgesinin altyapı çalışmalarına 40 milyon TL harcadıklarının altını çizerek, “Kenti sorunsuz hale getirecek projeler üretiyoruz. SASKİ şu anda karşı konulamaz bir atakla sel baskınlarına karşı çalışmalarını sürdürüyor. 1-2 yerde çözüm bulmakta zorlanıyoruz ama onlara da çözüm buluyoruz, tıpkı eskisi gibi, hiçbir yerde su birikmeyecek, son selde yağmur 10 gün sonra gelseydi su birikmeyecekti. Sanayide artık o proje bitti. Sadece orada altyapıya 40 milyon TL harcadık. 6 metreden 10 metreye indik. 2 metre uzunluğunda 4 pompa kurduk. 1 motor, yılda 500 litre su pompalıyor. 2. 4 motor Mert Nehri’ne dakikada 15 tanker su basıyor. Saatte 150 tanker nehre su boşaltacak. Atakum Alparslan Bulvarı’na 2 dev boruyu yan yana yerleştirdik. 4 metre. Bu ağır bir altyapı çalışmasıdır. Bu çalışmalar muhalif belediyelerde yapılsaydı 2-3 yılda yapılamayan yatırımı 2 ayda tamamladık. “Böyle bir hıza sahibiz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Hasan İpek’in, eski Yalı Kahvesi’nin bulunduğu bölgede Kıyı Kanunu’na aykırı bina yapıldığı yönündeki iddiasına ilişkin konuşan Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Ülkemizde hukuka aykırı bir süreç yok. Sahil Yönetmeliğinin 13. maddesine göre yapılıyor.İnşaat ruhsatı da var.Çobanlı’da İskele Kafe var.Atakum’da da denizin içinde.Hasan İpek’ten yapılamayacağını belirten dilekçe alın , konuyu yıkmak için meclise götürelim! Bahsettiğiniz Yalı Kafe’nin bulunduğu bölgede hiçbir sorun yok. Oraya kitap kafe yapıyoruz. “Kafe, sanat bloğu, kütüphane ve bir restoran. 7’den 70’e herkes orayı ziyaret edecek. İç donanımları da üzerinde çalışılan tesisin yakın zamanda hizmete açılması planlanıyor. Bahsettiğiniz bina camidir, yani ibadethanedir” dedi.

“Bu şehre bir toplantı oteli kazandıracağız” diyen Başkan Demir, şöyle devam etti: “Otelimizin uygulaması yapılıyor. Projesi hazırlanıyor. 250 yataklı harika bir toplantı oteli yapacağız. Bir numaralı otel” Türkiye’de kurumsal firmaların toplantı yapacağı yer burada olacak, görünümü mükemmel olacak, marka olacak.” “dedi.

Turizmle ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Demir, “10 yıl aradan sonra ilk kez bir kruvaziyer gemisine ev sahipliği yaptık. Şehrimizden büyük bir memnuniyetle ayrıldılar. Bu memnuniyette emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Samsun tarihi bir gün yaşıyor.” Turizmde atılım. Akdağ Kayak Merkezi, Şahinkaya Kanyonu, Kuş Cenneti, “Her ilçemiz, her ilimiz bir turizm destinasyonudur. Her birine yönelik projeler geliştiriyoruz” dedi.

“Bir gün G-20 zirvesi burada yapılacak”

İl genelindeki yatırımlara değinen Başkan Demir, “Kongre Merkezi Uygulama projesi tamamlanmak üzere. Projeyi 52 bin m2’den 69 bin m2’ye çıkardık. 2 katlı kapalı otopark ekledik. Neden yaptık?” Bunu yapar mısınız? Çünkü bir gün G-20 zirvesi burada yapılacak. Bütün bunlar ‘Araçlar kapalı otoparka park edilsin. Kamu İskanına ilişkin çalışmalar da devam ediyor. Makro AVM projesi tamamlanmak üzere. Kısa sürede burayı süper bir alana dönüştüreceğiz” dedi.

Meclis toplantısında 80 konu tartışılmak üzere ilgili komisyonlara havale edildi. -SAMSUN

haber-osmancik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu