Ekonomi

Savunma sanayinin yüzde 60’ı Ankara’da

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara milletvekili adayı Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’ı ağırlayarak Ankara’nın ekonomisini, sorunlarını ve gelişme alanlarını görüştü. Baran, “Ankara gizli bir hazine. Bu perdeyi hep birlikte kaldırmamız gerekiyor. Ankara’yı turizm için bir çekim merkezi haline getirebiliriz.”

ATO Yönetim Kurulu Başkanlığı ziyaretinde konuşan Baran, Ankara ekonomisi hakkında bilgi verdi. 2021 yılı verilerine göre Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yüzde 9,3’ü olan 667 milyar TL’nin Ankara’da üretildiğini kaydeden Baran, başkentte kişi başına düşen milli gelirin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu kaydetti. İl ekonomisinin yüzde 1,4’ünün tarımdan, yüzde 32,4’ünün madencilik ve sanayiden, yüzde 66,2’sinin hizmet kollarından oluştuğunu belirten Baran, Ankara’da biri yapım aşamasında olmak üzere 2’si olmak üzere 13 Organize Sanayi Bölgesi, 10 Sanayi Sitesi var. Üretim aşamasında 11 Teknoloji Geliştirme Merkezi, 140 Ar-Ge Merkezi ve 37 Tasarım Merkezi olduğunu söyledi.

Savunma sanayinin yüzde 60’ı Ankara’da

Ankara’nın Savunma ve Havacılık Sanayi, Medikal Sanayi, Yenilenebilir Enerji, İş ve İş makineleri kümelenmeleriyle uluslararası rekabet gücü yüksek bir şehir olduğunu belirten Baran, “Türkiye’deki savunma sanayi işletmelerinin yüzde 60’ı Ankara’da. Yüzde 61. ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, TUSAŞ Türk savunma sanayisinin ana aktörleri arasında yer alıyor ve merkezleri Ankara’da bulunuyor. Bu firmaların tedarik zincirlerinde yer alan birçok KOBİ de savunma sanayisine ciddi katkılar sağlıyor. Başkent birçok ülkeye ihraç ediliyor” dedi.

Başkent medikal sektörünün üretim ve ihracattaki başarısından bahseden Baran, “2022 yılı verilerine göre dış ticaret hacmi 26,8 milyar dolar civarında olan ve bunun 11,5 milyar doları ihraç edilen Ankara, ithalatta ikinci, ihracatta ise beşinci sırada yer alıyor. Yakın ülke ve coğrafi bölgelere ihracat yapan Ankara’nın ihracat listesinin başında ABD, Almanya, Çin, Irak, Rusya Federasyonu ve İtalya yer alıyor.

Ankara’nın e-ticarette de lider bir şehir olduğunu kaydeden Baran, pandemi öncesi kentte e-ticaret yapan işletme sayısı 6 bin civarında iken 2022 sonunda bu sayının 44 bini geçtiğini söyledi.

Ankara’nın coğrafi işaretli ürünleri hakkında bilgi veren Baran, “Ankara yöresel ürünler açısından da verimli bir il. Başkentte toplam 38 coğrafi işaretli eser var. Bunlar ‘Ankara Döner’, ‘Ankara Simit’, ‘Ankara Tava’. , “Ankara Erkeç Pastırma”, “Ankara Tiftik”, “Çamlıdere Höşmerim Tatlısı” ve “Ankara Andezit Taşı” Ankara Ticaret Odamızca tescillenmiştir. İlimizin 10 farklı ürününde tescil başvurusu bulunmaktadır. Yine “Ankara Balı” “Ankara Aspir Fabrikası” için ise Ankara Ticaret Odamız tarafından başvuru yapılmıştır.”

Ankara’nın 23 devlet, 11 eğitim ve araştırma hastanesi ve 37 özel hastanesiyle sağlık turizmi için uygun altyapıya ve dünya ile rekabet edecek donanıma sahip olduğunun altını çizen Baran, “Türkiye’nin başkenti ve Anadolu’nun kalbi Ankara sağlık turizmi alanında değerli potansiyel ve gelişmeye uygun bir şehir.Bu konuda Türkiye’nin ilk beş ili arasında yer almaktadır.2019 yılında 102 bin olan yabancı hasta sayısı 2021 yılında 243 bine yükselmiştir. 307 milyon dolar olan gelir 729 milyon dolara yükseldi.Hastanelerimizde robotik cerrahi, radyolojik “Ankara’nın sağlık turizminde çok değerli bir avantajı daha var. İlimizde çok kaliteli sağlık hizmetini güçlü bir altyapı ve nitelikli insan kaynağından uygun koşullarda almak mümkündür” dedi. Baran, Ayaş, Beypazarı, Haymana, Kızılcahamam gibi ilçeleriyle başkentin bir termal sağlık turizmi için uygun il ATO olarak Ticaret Bakanlığı desteğiyle Sağlık Turizmi Alanında Hizmet Bölümünün Rekabet Gücünün Artırılması projesini başlattıklarını söyleyen Baran, sağlık turizmi gelirlerini artırmayı hedeflediklerini söyledi. Üç yıl süren projeyle Ankara’nın yıllık 1 milyar dolara ulaştığını dile getiren Baran, Ankara’nın kongre turizminde de gelişebileceğini vurguladı.

Başkentin 21 üniversitede okuyan 326 bin öğrencisiyle bir üniversiteler şehri olduğunu kaydeden Baran, “Ankara gizli bir hazine. Bu perdeyi hep birlikte kaldırmamız gerekiyor. Ankara’yı turizm için bir çekim merkezi haline getirebiliriz.”

Toplantının sonunda Başkan Yardımcısı Oktay, Ankara’nın yararına olacak tüm projelere destek vereceğini belirterek, Ankara’ya ticaret, sanayi, kültür, lojistik, eğitim ve öğretim alanlarında destek vereceğini ifade etti. sporKendilerini dünyanın en değerli merkezlerinden biri yapacak projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi.

Oktay’ın ziyaretinde Baran’a ATO Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Meclis Başkan Yardımcısı Ali İhsan Özdemir, ATO Yürütme Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Halil İlik, Ali Yıldız, Nihat Uysallı, Ahmet Akça ve Yasin Özyolu eşlik etti. . – ANKARA

haber-akhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu