Ekonomi

ABD’nin yabancı yatırımları inceleme talimatına ilişkin Çin’den açıklama

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan bir açıklamada, ABD’nin Çin’e yönelik yatırım kısıtlama tedbirlerinden çok memnun olmadığı ve bu girişime şiddetle karşı çıktığı ve ABD tarafından önemli bir girişimde bulunulduğu kaydedildi.

ABD Lideri Joe Biden, ABD’li işletmelerin Çin’in yarı iletken, mikroelektronik, kuantum bilgi teknolojisi ve yapay zeka alanlarına yatırım yapmasını kısıtlayan yabancı yatırım incelemesi yetkisini bugün imzaladı.

ABD’nin yabancı yatırımları inceleme talimatına tepki gösterilen açıklamada, ABD’nin ulusal güvenlik kisvesi altında ABD’li işletmelerin Çin’de yatırım yapmasını kısıtladığı, bu girişimin Çin’i gelişme hakkından mahrum etmeyi ve Çin’i korumayı amaçladığı belirtildi. kendi hegemonya çıkarları. Baskı hareketi olduğu belirtildi.

Açıklamada, ABD’nin girişiminin piyasa ekonomisi ve adil rekabet kurallarının önemli bir ihlali olduğu, uluslararası ekonomik ve ticari sistem ile küresel sanayi ve tedarik zincirlerini istikrarsızlaştırdığı, dünya ticaret ve sanayi çevrelerinin çıkarlarına da zarar verdiği belirtildi. İki ülke olarak bu girişim, küreselleşmeden ve Çin’den uzaklaşma çabasıdır. Amacın dışlamak olduğu vurgulandı.

ABD’yi, Önder Biden’ın Çin’den uzaklaşma ve Çin’in ekonomik büyümesini engellememe taahhüdünü yerine getirmeye, ticaret, ekonomi, bilim ve teknoloji konularını politize etmemeye davet eden açıklamada, ABD bu yanlış adımdan derhal geri dönerek, şunları söyledi: İki ülkenin ortasında ekonomik ve ticari işbirliği için uygun koşulları yaratması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, Çin’in durumu yakından izleyerek kendi çıkarlarını koruma hakkını saklı tutacağı hatırlatıldı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

habermihalgazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu