Yaşam

Boşanmaya Yol Açan 5 Neden

Cinsel Sağlık Dernekleri Federasyonu’na (CİSEF) bağlı evlilik ve bağ terapistleri tarafından yapılan araştırmada, boşanma nedenleri arasında sanıldığı gibi ilişkisel nedenlerin değil, maddi sorunların birinci sırada olduğu ortaya çıktı. Ankete göre çiftler, maddi sorunların çözümünün ilişki sorunlarına göre daha zor olduğunu düşünüyor. Klinik düzeyde evlilik terapisine başvuran 500 çiftin katılımıyla gerçekleştirilen ankette katılımcılara “maddi ve manevi olmak üzere iki farklı kriz senaryosu” sunuldu. Bu senaryolar üzerinden sorulan sorulara verilen yanıtlara göre çiftlerin yüzde 45’i ilişkisel zorluklar nedeniyle boşanmanın eşiğinde olabileceğini belirtirken, yüzde 55’i boşanmada ekonomik konuların daha önemli olduğunu gösterdi.

Ülkemizde artan fiyatlar, artan işsizlik oranları, düşen gelirler, artan giderler ve artan finansal belirsizlik çiftlerin yaşam kalitesini düşürmüş, pek çok çift boşanmanın eşiğine gelmiştir.

Ekonomik sorunlar nedeniyle yaşanan zorluklar kadın-erkek ilişkilerinde, cinsel sağlıkta ve cinsel yaşamda önemli sorunlar yaratmıştır. Maddi zorluklar, evlilik ilişkilerinde anlaşmazlıklara, güvensizlik duygularına ve çatışmalara neden olan çaresizlik, endişe ve öfke gibi olumsuz duygulara neden olmakta ve boşanma oranları hızla artmaktadır. Çözülmeyen maddi sıkıntılar cinsel istek ve şehvetin azalmasına yol açarak cinsel yaşamda ciddi sorunlara yol açabilir. Gerginlik ve kaygı cinsel isteği azaltır, cinsel performansı azaltır ve orgazm yeteneğini etkiler. Maddi zorluklar bireylerde özgüven sorunlarına neden olabilir.

İşsizlik, düşük gelir, ekonomik güvensizlik gibi durumlar kişinin kendine olan inancını zedeleyebilmektedir. Özgüven eksikliği kişinin cinsel ilişkilerde kendini ifade etmesine, rahat davranmasına, cinsel partneriyle bağ kurmasına engel olabiliyor. Bağlantı sorunlarının ortasında çiftler “sürekli eleştiri”, “sürekli suçlama ve savunma döngüsü”, “sürekli görünmez duvarlar örme”, “sürekli küçümseme ve küçümseme”, ilgisizlik, davranış değişiklikleri, eleştirel dil ve saldırganlık veya olumsuz kişilik yaşayabilirler. . Ayrıca yeniden yapılanmalarının maddi zorlukların yanı sıra evliliklerini de tehdit edebileceğini tahmin ettiler.

Sorunları ortaya çıkarmak…

Günümüzde her kesimden insanın hayatında finansal sorunlar dalgalanıyor. Bireylerin ya da çiftlerin palyatif önlemlerle bu durumu bir şekilde aşabileceğini söylemek mümkün. Ayrıca maddi sorunların çözümü, partnerler arasında zamanla ortaya çıkabilecek iletişim sorunlarına göre daha zor, hatta imkansız hale gelebilmektedir. Günümüzde çiftlerden birinin işsiz kalmasından kaynaklanan mali kriz, evlilikler için sorun olabiliyor. Ancak evlilik kurumunun getirdiği sorumluluklar gereği çiftler çoğu zaman birbirlerini anlayarak ve birbirlerine güvenerek çözüm bulabilir ve maddi zorlukların üstesinden gelebilirler.

Bu durumu evde partneriyle sürekli tartışan, onu küçümseyen, eskisi kadar sevgi ve ilgi göstermeyen, agresif davranan, sorumluluklarını yerine getirmeyen bir kişinin yarattığı mutsuzlukla karşılaştırmak farklı bir sonuç verir. Genellikle çiftler bu tür krizlerle mücadele eder ve çıkış yolu bulmakta zorluk çekerler. Çünkü maddi bir durumda çift birbirine yapışıp sorunla yüzleşebilir, ancak sorun partnerde olduğunda taraflar karşılıklı çatışmaya girip sorunu ortada bırakabilir. Analizden çok birbirlerini yıpratacak bir çaba içerisine giriyorlar.

Hayatın tadı kaçtıysa…

Maddi sorunlarla boğuşmaktan yorulan, birbirlerine karşı artık eskisi gibi sevgi ve şehvet hissetmeyen, evliliklerinin ilk yıllarında yaşadıkları heyecanı kaybetmiş bir çift için yüksek standartlı bir yaşamın artık bir anlamı kalmayabilir. Sözleri ve eylemleriyle birbirlerini suçlayan ve artık tamamen çatışma halinde olan evlilikleri. Çünkü hayat artık bu çift için keyif verici değildir.

Boşanmaya yol açan kıyamet alametleri

Çiftleri boşanma kararı almaya iten nedenler nelerdir? Hangi davranış kalıpları çifti çatışmaya sokar? Uzun yıllardır edindiğim tecrübeler ışığında, maddi konular dışında bir evliliği istenmeyen bir sona sürükleyecek beş tutum belirledim. Bunları “küçümsemek, acımasızca eleştirmek, saldırgan ve savunmacı bir tutum benimsemek, sorunları sürekli görmezden gelmek ve sorumlulukları paylaşmamak” olarak tanımlamak mümkündür. Çözüm sağlanamadığı takdirde bu davranışlar boşanmaya yol açacak evliliğin kıyametinin habercisidir. Şimdi bunlara tek tek bakalım:

1) Hafife almak : Eşlerden birinin özel veya sosyal çevresi ne olursa olsun eşiyle dalga geçmesi, aşağılayıcı şekilde dalga geçmesi, onun başarılarına önem vermemesi, onu başkalarıyla kıyaslaması, aşağılayıcı lakaplar kullanması diğerleri arasında. Kısacası karısına değer vermediğini, onun gözünde hiçbir değeri olmadığını gösteriyormuş gibi davranır. Ayrıca partneriniz konuşurken onu dinlememek, söylediklerini dinlememek, aile, iş, meslek gibi partner için önemli olan konuları küçümsemek de bu olumsuz tutumlar arasında olabilir.

2) Acımasızca eleştirmek: Ortaklardan biri oburun yaptığı en ufak bir hataya dahi tahammül edemez, bundan rahatsız olur ve geçmişte yaptığı hataları gündeme getirerek durumu daha da kötüleştirir. Genellikle bu, “Her zaman her şeyi yanlış yapıyorsun” veya “Neyi doğru yaptın?” gibi genelleyici ve incitici ifadelerle sonuçlanır.

3) Agresif savunma durumu: Mesela yanlış bir karar var ve olumsuz sonuç veriyor. Buna sebep olan partner agresif bir şekilde kendini savunmaya çalışır. Böyle bir durumda genellikle kullanılan ilk kelime ‘Senin yüzünden oldu!’ olur. devletin içindedir. İddiayla birlikte çift arasında doğruyla yanlışın mücadelesi başlar ve karşılıklı şikayetler ve ikisini de acıtan sözlerle son bulur. Her iki taraf da anlaşılmadığı ve adaletsiz davranıldığı duygusuyla diğerlerinden uzaklaşır, içine kapanır.

4) Sorunları görmezden gelmek: Bazı kişiler ufukta bir fırtınanın yaklaştığını fark ederek şikayetlere hızlı ve duygusuz bir şekilde yanıt vermeyi tercih ediyor. Sorunlar gizli tutulur, hiçbir şey olmamış gibi davranmayı tercih ederler ve belki de hızla çözülecek bir sorunun gelecekte çığ gibi büyümesine neden olurlar. Ancak problem çözme becerisini gösterememek, taviz vermemek, görmezden gelmek gibi kaçınma tutumları karşı tarafta büyük bir güvensizlik duygusunun hakim olmasına neden olacaktır.

5) Sorumlulukları paylaşmamak : Evlilik, iki kişinin birbirlerine sorumlulukların paylaşılması ve yerine getirilmesi konusunda verdiği sözler bütünüdür. Bu olgu evlilik kararının en değerli motivasyonlarından biridir. Taraflardan birinin herhangi bir nedenle beklenen sorumluluğu, değeri ne olursa olsun yerine getirememesi, bu çift için gelecekte büyük bir güven bunalımı ve huzursuzluk kaynağı olacaktır. Belirli sorumlulukların yerine getirilmemesi tartışmasız bir boşanma nedenidir.”

Peki ne yapmalı?

Çiftin ilişkileri bozulmaya başladıktan sonra gerekli önlemler hemen alınmazsa bağın bozulması hızlanacaktır. Frenleri patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı durmak giderek daha hızlı ve zorlaşıyor. Yolun sonuna gelindiğinde felaket kaçınılmazdır. Çiftler ilişkilerinde bazı şeylerin yolunda gitmediğini ve çözümsüz kaldığını görüyorsa mutlaka bir evlilik terapistinden evlilik terapisi ya da evlilik danışmanlığı gibi profesyonel destek almanın zamanı gelmiştir. Bu, sorunları olan veya kavga eden her çiftin derhal bir evlilik terapistine başvurması gerektiği anlamına gelmemelidir. Profesyonel desteğe ihtiyaç duyanlar, sorunlarını hiçbir şekilde çözemeyen, bunun yerine yukarıda bahsettiğimiz sağlıksız savunma mekanizmalarını geliştiren ve aralarındaki bağ giderek bozulan çiftlerdir. Eğer ilişkiniz yapıcı ve sevgi dolu bir ilişki yerine kişiliğin hakim olduğu bir çatışmaya dönüşmüş, savaş ve eziyet haline gelmişse o zaman profesyonel destek almanız gerekir. Unutmayın mutlu olmak herkesin hakkıdır ve mutluluk isteyen herkesin biraz çabayla öğrenebileceği bir beceridir.

instagram

Facebook

X

Youtube

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamen yazarların orijinal niyetleridir ve Onedio’nun yayın politikalarını yansıtmayabilir. ©Onedio

otlukbelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu