Sağlık

Egzama mevsim geçişlerinde daha sık görülüyor

İSTANBUL (İGFA) – Yağlı egzama olarak da bilinen seboreik dermatit; Ataklarla seyreden kronik bir cilt hastalığıdır.

Saçlı deride, kaşlarda, burun kenarlarında, yanaklar, sakal bölgesi, kulaklar, göğüs bölgesi, vücutta; Dermatoloji Uzmanı Dr., yağlılık, kızarıklık ve kepeğe neden olduğunu belirtti. Hazal Sönmezler Selek, seboreik dermatite neden olan durumlar henüz tam olarak bilinmese de sıklıkla yağlı cilde sahip veya yapısal olarak yağlı cilde yatkın kişilerde ortaya çıktığına dikkat çekti.

Sönmezler Selek, örneğin mevsim geçişlerinde, özellikle soğuk kış günlerinde, stresli dönemlerde, bulaşıcı hastalık durumlarında, bazı hormon tedavileri sırasında veya bazı nörolojik hastalıkları olan kişilerde ciddi şekilde ilerlediğini vurgulayarak, özel şampuan ve şampuanların kullanılması gerektiğini kaydetti. Tedavi için nemlendiricilere ihtiyaç vardır.

Uzman Dr. Hazal Sönmezler Selek, şampuanların kişinin kepek sorunuyla baş etmesine de yardımcı olduğunu ancak şampuan kullanımının sağladığı faydanın bireysel olduğunu ve her ürünün her hastaya uygun olmayabileceğinin de dikkate alınması gerektiğini belirterek, şikayetleriniz azalmak yerine artıyorsa seboreik dermatite özel üretilmiş yukarıda saydığımız içerikleri kullanın. İçerisinde başka bir şampuana geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Yüzdeki kepek ve kızarıklıklar için Uzman Dr. Sönmezler Selek; Çinko pirition, ardıç katranı, pirokton olamin, sikloproksolamin içeren nemlendiriciler ve salisilik asit içeren yüz yıkama jellerinin kullanılabileceğini, dermokozmetiklerle sistematik cilt bakımı rutinine rağmen şiddetli seyreden seboreik dermatit için dermatoloğa başvurmanın önemli olacağını söyledi. ürünler.

haber-bozdogan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu