Haber

Fanatik İsrailliler, France 24’ün Arapça konuşan kadın muhabirine “Araplara ölüm” sloganıyla saldırdı

Fransa merkezli France 24’ün Arap kadın muhabiri Leyla Avde, Kudüs’ün batısında 23 Kasım Çarşamba meydana gelen bombalı hücum alanında Arapça konuştuğu için fanatik İsraillilerin saldırısına uğradı.

Olay, Batı Kudüs’te iki ayrı bombalı saldırının yaşandığı gün gerçekleşti. Fanatik İsrailliler, France 24 televizyonu için çalışan Leyla Avde’ye patlama alanlarından Givat Shaul bölgesinde canlı yayın yaparken Arapça konuştuğu için saldırdı.

Yaklaşık 30 kişilik küme, kamera önüne geçerek yayını sabote etmeye çalıştı, bu sırada gençler ile Avde ortasında kelamlı atışma yaşandı. Küme içindeki kimi şahıslar, “Araplara ölüm”, “Araplar Rusya’ya gitsin”, “Bu bir Arap patlaması” formunda sözler kullandı.

Uluslararası medyada yayımlanan haberlere nazaran, canlı yayın bittikten sonra da grubun etrafını çevreleyen fanatik Museviler “hakaretlerine devam ederek ve saldırgan tavırlarını” artırarak, muhabir Avde’ye, “Gazze’ye gidin” diye bağırdı.

Haberlerde, France 24 kameramanını da yumruklayan kişilerin kamera tripodunu kırdıkları belirtildi.

Fanatik Yahudi yerleşimcilerin, Kudüs’te mayıs ayında provokatif, ırkçı sloganlar attıkları Filistinlilere ve basın mensuplarına saldırdıkları “Bayrak Yürüyüşü” sırasında da Leyla Avde tekrar hücuma uğramıştı.

İsrail polisi, 23 Kasım Çarşamba Batı Kudüs’ün Givat Shaul ve Ramot kavşaklarında ayrı noktalardaki iki otobüs durağında yarım saat arayla bombalı saldırılar düzenlendiğini ve 1 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 3’ü ağır toplam 14 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Saldırıların sorumluluğunu şimdi üstlenen olmazken, İsrail makamları soruşturmaya ait yayın yasağı getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu