Haber

Hamas’tan ‘sınır kapısı’ açıklaması: Gazze’deki şartları değiştirmeyecek

İsrail-Filistin çatışmasının 15. gününde Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı açıldı ve insani yardım taşıyan ilk tırlar Gazze’ye geçmeye başladı.

Reuters haber ajansının haberine göre, Hamas medya ofisinden yapılan açıklamada, tırların İsrail ablukası altındaki bölgeye ulaştırılması beklenen yardımın “Gazze’deki felaket tıbbi koşulları değiştirmeyeceği” belirtildi. Bugün en az 20 tırın sınırı geçmesi beklenirken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Doğu Akdeniz Bölge Ofisi’nin verdiği bilgiye göre, DSÖ’ye ait 4 tırın Gazze’ye yardım götürmek üzere yola çıktığı bilgisi paylaşıldı.

KİM: 4 TIR, ZENGİN SINIR KAPISI’NA YOLUNDA

Ofisin paylaştığı bilgiye göre, DSÖ’ye ait 4 tırda 1.200 kişiye travma ekipmanı, 235 kişiye yerinde stabilizasyon amaçlı taşınabilir travma çantası, 1.500 kişiye kronik hastalıklara yönelik ilaç ve 300 kişiye 3 ay yetecek kadar temel gıda bulunuyor. bin kişi. Buna göre DSÖ, bu malzemelerin hastanelere ve sağlık kurumlarına güvenli geçişini ve teslimini sağlamak için Mısır ve Filistin Kızılayı ile birlikte çalışıyor.

GHEBREYESUS: ERİŞİMİ HER ZAMAN SAĞLAYIN

Sınır kapısının açıldığı haberinin ardından açıklama yapan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda “Malzemeler arasında travma ve kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ile temel ilaçlar yer alıyor. DSÖ koruma çağrısında bulunuyor” Gazze’de insani yardım ekiplerinin varlığı ve insani yardıma her zaman erişim sağlanması” dedi.

ALMANYA: GÜZEL VE ​​ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Refah Sınır Kapısı’nın açılmasının ardından X hesabından açıklama yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “İlk insani yardımın Gazze halkına ulaşması güzel ve değerli. Onların suya, gıdaya, ilaca ihtiyaçları var; biz de onlara yardım ediyoruz.” onları yalnız bırakmayacağız. Federal Hükümet bu çatışmanın acısını hafifletmek için her kanalı kullanıyor.” “Kullanmaya devam ediyor” dedi.

AB: HOŞGELDİNİZ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de sosyal medya hesabından şu ifadeleri paylaştı: “Refah sınır kapısının insani yardım amacıyla açılmasını memnuniyetle karşılıyorum. Bu, masum insanların acılarını hafifletecek önemli bir adımdır. Bunun mümkün kılınmasında emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.” “Evet.” (DIŞ HABER)

haberkarakopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu