Haber

İsrail, Gazze’deki çocukları hedef almaya devam ediyor. Hastanelere getirilen onlarca yaralı, yer yer tedavi altına alındı

– İsrail Gazze’deki çocukları hedef almaya devam ediyor

Hastanelere getirilen onlarca yaralı, yer yer tedavi altına alındı

GAZZE – Gazze Şeridi’ndeki El Aksa Şehitleri Hastanesi’ne getirilen yaralıların yarısının çocuk olduğu belirtildi. Yatak sayısının yetersiz olması nedeniyle hastaneye gelen çok sayıda yaralı, hastane koridorlarında yerde tedavi ediliyor.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 40 gündür devam ediyor. İsrail ordusu ayrım gözetmeksizin katliamlarına devam ediyor. Gazze Şeridi’nin Deir El Balah kentindeki Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi’ne gelen yüzlerce yaralı çocuk, sınırlı imkanlarla tedavi ediliyor. Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi Sözcüsü Dr. Halil El Dakran, saldırılar nedeniyle hastaneye getirilen yaralıların yarısının çocuk olduğunu söyledi. İsrail bombardımanı sonucu bacaklarını kaybeden Farah Houda’nın durumunu anlatan Dakran, “12 yaşındaki bu çocuk uzuvları olmadan hayata başlamak için ne yaptı? İsrail güçlerinin stratejik hedefi bu mu?” söz konusu.

Farah Houda, kuzenleriyle birlikte El Mughraqa kasabasındaki evindeyken füze saldırısı düzenlendiğini söyledi. Farah, “Kardeşim beni başka bir odaya götürmeden önce çığlık atıyordum, annemi arayıp yardım istiyordum. Kız kardeşimin de ağladığını duydum, dayanamadım ve kardeşimin kollarında bayıldım.”

Farah, ayağa kalkmaya çalıştığını ancak başaramadığını, annesi ve ağabeyinin onu ambulans gelene kadar beklemek üzere yakındaki bir okula götürdüklerini söyledi. Farah Houda, İsrail saldırısında ikiz kız kardeşleri ve iki kuzeninin de hayatını kaybettiğini belirtti.

Çocuklarda salgın artıyor

Gazze’de ölü ve yaralıların sayısı artmaya devam ederken, Filistinlilerin barındığı okul, hastane, kamp gibi alanlardaki aşırı kalabalık ve tıbbi malzeme, su ve hijyen sıkıntısı nedeniyle bulaşıcı hastalıkların yayılma riski de arttı. Mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşayan onlarca çocuk da Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi’nin çocuk bölümüne getirildi. Hastane Sözcüsü Dakran, çocuklarda bulaşıcı hastalıkların giderek yaygınlaştığını, en sık görülen hastalıkların ise mide-bağırsak enfeksiyonu ve zatürre gibi hastalıklar olduğunu söyledi. Su sıkıntısı nedeniyle birçok ailenin çocuklarını denizde yıkamak zorunda kaldığını belirten El Dakran, elektrik kesintisi nedeniyle arıtma sistemlerinin çalışmadığını ve bu nedenle denizin kirlendiğini anlattı.

Yaralıların tedavileri yerde sürüyor

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamaya göre Gazze’deki 36 hastaneden 22’si yakıt yetersizliği, saldırı ve hasar nedeniyle hizmet dışı kaldı. Faaliyetlerine devam eden sağlık merkezlerinden Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi’nde, yatak yetersizliği ve İsrail’in aralıksız saldırıları nedeniyle yaralılar koridorlarda tedavi ediliyor. Doktorların zor şartlarda tedavi etmeye çalıştığı hastaların bir kısmı günlerce koridorlarda yatmak zorunda kalıyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 4 bin 609’u çocuk olmak üzere 11 bin 360’a çıktığı belirtildi.

haberyesilova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu