Haber

Macaristan vetosunu kaldırdı: AB’den Ukrayna’ya 50 milyar euro yardım

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya yönelik 50 milyar avroluk yeni yardım paketi üzerinde anlaşmaya varırken, Macaristan vetosunu kaldırdı.

Avrupa Konseyi Lideri Charles Michel, 27 AB üyesi ülkeye atıfta bulunarak şunları söyledi: “Anlaşmaya vardık, 27 liderin tamamı AB bütçesi kapsamında Ukrayna’ya yönelik 50 milyar avroluk ek destek paketi üzerinde mutabakata vardı.”dedi.

Michel ayrıca şunları söyledi: “Bu, Ukrayna için istikrarlı, uzun vadeli ve öngörülebilir finansmanı güvence altına alıyor. AB, Ukrayna’yı destekleme konusunda liderliği ve sorumluluğu üstleniyor; neyin dahil olduğunu biliyoruz.”değerlendirmesini yaptı.

ORBAN’LA ÖZEL RÖPORTAJ

Zirvedeki ana toplantı öncesinde Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen; Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın yanı sıra Fransa, Almanya ve İtalya liderleriyle özel bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantının ardından Michel, 27 liderin tamamının destek paketi üzerinde anlaştığını duyurdu.

MACARİSTAN DA ONAYLANDI

AB Yönetim Kurulu, Ukrayna’ya önümüzdeki 4 yılda kesintisiz destek sağlamak amacıyla 2024-27 bütçesine 50 milyar avroluk bir fonun dahil edilmesine karar verdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 13 Aralık 2023’te Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Ukrayna’nın siyasi desteğimizin yanı sıra sürdürülebilir mali desteğimize de ihtiyacı var” dedi. 2020, “Avrupa topraklarında topyekun bir savaş çıkacağını kimse öngöremezdi.”

Macaristan ise AB bütçesinin üye ülkeleri desteklemesi gerektiği, Ukrayna’da ciddi yolsuzlukların olduğu ve Batı’nın savaşta verdiği desteğin sonuç vermediği gerekçesiyle Ukrayna’ya mali yardım yapılmasına karşı çıktı.

KAYNAK: EURONEWS

haberozalp.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu