Ekonomi

Singapur, Hindistan’dan beyaz pirinç ihracatı için muafiyet istiyor

Hindistan’ın basmati olmayan beyaz pirinç ihracatını yasaklamasının ardından Singapur’un bu konuda muafiyet talep ettiği bildirildi.

Channel News Asia’ya göre, Hindistan’ın basmati olmayan pirincin denizaşırı satışını durdurmasının ardından Singapurlu yetkililer yasaktan muafiyet almak için harekete geçti.

Singapur Beslenme Ajansı (SFA), diğer ülkelerden farklı pirinç çeşitlerinin satın alınması için ithalatçılarla yakın bir şekilde çalıştıklarını ve yasak muafiyeti için Hindistan makamlarıyla temas halinde olduklarını duyurdu.

Açıklamada, Singapur’un basmati dışı pirincin yaklaşık yüzde 17’sini ve tüm pirinç ithalatının yaklaşık yüzde 40’ını Hindistan’dan ithal ettiği ancak 30’dan fazla ülkeden pirinç ithal ettiği kaydedildi.

SFA, Hindistan’ın ihracat yasağının pazar üzerindeki etkisini azaltmak için çalışacaklarını ancak aynı zamanda tüketicileri farklı pirinç çeşitlerine ve diğer karbonhidratlı gıdalara yönelmeye teşvik ettiklerini bildirdi.

Dünyanın en büyük pirinç ihracatçısı Hindistan, 20 Temmuz’da yerel pirinç fiyatlarını istikrara kavuşturmak için basmati dışı pirinç ihracatını derhal durduracağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu