Haber

Euro Bölgesi’nde işsizlik rekor seviyeye indi

Euro bölgesinde işsizlik oranı Ekim ayında yüzde 6,5’e geriledi. Ülke bazında ise en düşük oran Almanya’da kaydedildi. Avrupa Birliği’nin (AB) istatistik kurumu Eurostat, para birimi olarak Euro’yu kullanan 19 ülkeden oluşan AB ve Euro bölgesi için Ekim ayı işsizlik verilerini yayınladı.

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Ekim ayında yüzde 6,5’e geriledi. Bu, Nisan 1998’den bu yana Avro Bölgesi’nde işsizlik bilgisi toplamak için kaydedilen en düşük oran oldu. Kaydedilen rekor seviye, pandeminin vurduğu Avro Bölgesi ülkelerinin ekonomilerinin toparlanma eğiliminde olduğunu gösterdi.

Euro bölgesinde Eylül ayında işsizlik oranı yüzde 6,6 oldu. Bu oran geçen yıl ekim ayında yüzde 7,3’tü.

Eurostat verileri, 27 üye ülkeden oluşan AB’de Eylül ayında yüzde 6,1 olan işsizlik oranının Ekim ayında yüzde 6’ya gerilediğini ortaya koydu. Geçen ay AB’de 12,95 milyon yetişkin işsiz olarak kaydedildi. Bu insanların 10,87 milyonu Euro Bölgesi ülkelerinde yaşıyor.

En düşük oran yüzde 3 ile Almanya’da.

Euro Bölgesi’nde en düşük işsizlik oranı yüzde 3 ile Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da kaydedildi. Ekim 2021’de bu oran yüzde 3,3’tü. İşsizliğin ölçülmesinde Avrupalı ​​otoritelerden farklı bir yöntem izleyen Alman Federal İstihdam Kurumu, geçen ay Almanya’da işsizlik oranının yüzde 5,3 olduğunu açıklamıştı.

Eurostat verilerine göre AB’nin ikinci büyük ekonomisi Fransa’da işsizlik geçen ay yüzde 7,1, İtalya’da yüzde 7,8 olarak kaydedildi.

Euro Bölgesi’nde yer almayan Çekya ise yüzde 2,1 ile işsizlik oranının en düşük olduğu AB ülkesi oldu. Euro Bölgesi’nde işsizlik oranının en yüksek olduğu ülke %12,5 ile İspanya oldu. Yunanistan’ı yüzde 11,6 ile İspanya izledi.

Genç işsizlik oranı Euro Bölgesi’nde yüzde 15, AB’de yüzde 15,1 olarak belirlendi. En yüksek genç işsizlik oranı yüzde 32,3 ile İspanya’da ölçülürken, bu ülkeyi yüzde 27,3 ile Yunanistan izledi. Almanya’da ise bu oran yüzde 5,8 olarak kaydedildi.

Eurostat tarafından dün açıklanan veriler, Kasım ayında yüzde 10’a gerileyen Euro Bölgesi’nde enflasyonun 17 ay sonra ilk kez düştüğünü ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu