Ekonomi

İş dünyası TCMB’nin kararına nasıl tepki verdi?

İş dünyası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırımını memnuniyetle karşıladı.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, TCMB’nin faiz artırım kararını finansal istikrarın sağlanması ve sürdürülmesine yönelik bir adım olarak gördüklerini belirtti.

Bahçıvan, kararı şu şekilde değerlendirdi:

Sanayiciler olarak büyük önem verdiğimiz finansal istikrar, ağır küresel ekonomik ortamda biz sanayicilerin yatırım ve üretimde öngörü sahibi olmasını sağlayan en maliyetli konu.

Bu nedenle Merkez Bankamızın bugün aldığı faiz artırım kararını, Türkiye ekonomisinin önündeki birçok fırsatı tamamlayıcı unsur olarak gördüğümüz finansal istikrarın tesisi ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi yönünde atılmış bir adım olarak görüyoruz.

Ülkemizin en acil ekonomik sorunu haline gelen enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin bir mesajı olarak Merkez Bankamızın bugünkü kararını pahalı ve pahalı buluyoruz.

“Para politikası refleksini güçlendirdi”

İTO Lideri Şekib Avdagiç de faiz kararının para politikası refleksini güçlendirdiğini belirtti.

Avdagiç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “TCMB’nin politika faizini piyasayı yansıtacak düzeye yükseltme kararını makul ve olağan karşılıyoruz. Ancak faiz, kur ve enflasyon üçlüsü en az bizim kadar değerli. üretim, istihdam ve ihracat üçlüsünden vazgeçemeyiz. .

Faiz kararı para politikası refleksimizi güçlendirirken, artık bizim için değerli olan bankaların kredi süreçleri rutine dönüyor. Finansal sıkılaştırma üretim hatlarını yavaşlatmamalıdır. Siyasi çıkar düzeyi, üretim ve ticarete yönelik bir dizi önlemle desteklenmelidir.

Merkez Bankası’nın stratejik yatırımları destekleme açıklamasını da değerli buluyoruz. Öngörülebilir, kolay anlaşılır ve koordineli bir politika setinin asıl faslın önünü açacağına inanıyoruz.

ASKON Genel Başkanı Orhay Aydın, faiz artırımını onaylamadıklarını söyledi.

Aydın’ın Twitter’dan yaptığı açıklama şöyle:

Seçimin ardından oluşturulan yeni ekonomi kabinesi ile maliye politikalarında bir madde değişikliğine gidileceğinin sinyalleri verildi. MB MPK bu beklentiyi 6,5’lik artışla karşıladı. ASKON olarak faiz artışına sıcak bakmıyoruz; kalıcı büyüme için her zaman çok çalışmak ve çabalamak diyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu