Ekonomi

Kiralama davalarında arabuluculuk yöntemi 1 Eylül’de devreye girecek! Bakan Tunç tüm detayları aktardı

Dün gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kiralama davalarında zorunlu arabuluculuk süresinin 1 Eylül’den itibaren başlayacağını hatırlattı. Başvurunun detaylarını aktaran Tunç, “Kiracı veya kiraya veren, kira bedeli veya tahliye davası açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunda kalacak. Kira davalarının yanı sıra kat mülkiyeti, mahalle hukuku ve ortaklığın tasfiyesinden doğan davalar da zorunlu arabuluculuk kapsamına alınacak.” söz konusu.

YÜZDE 25 KURALI 1 TEMMUZ 2024 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR

Bakan Tunç, “Geçtiğimiz yıl Borçlar Kanunu’na eklenen kesintili düzenleme ile konut kira sözleşmelerindeki yıllık kira artışı azami yüzde 25’e kadar kaldırılmıştı. TBMM’de yapılan yasal düzenleme ile bu süre 1 Temmuz’dan itibaren 1 yıl daha uzatıldı. Konut kira sözleşmelerindeki yıllık kira artışı 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25’i geçemeyecek.

KAPSAM GENİŞLETİLİYOR

1 Eylül’de kiralama davalarında zorunlu arabuluculuk başlıyor. Kiracı veya kiraya verenin, kira bedeli veya tahliye davası açmadan önce arabulucuya başvurması zorunlu olacak. Zorunlu arabuluculuk; İş hukukundan doğan davalarda, ticari davalarda ve tüketici davalarında uygulandı. 1 Eylül’den itibaren zorunlu arabuluculuk kapsamına kat mülkiyetinden doğan davalar, komşuluk hukuku, ortaklığın tasfiyesi davaları ile kira davaları da dahil edilecek.

“MAHKEMELERİN İŞ YÜKÜ AZALTILACAK”

Kira uyuşmazlıklarının mahkemeye gitmeden arabuluculuk yoluyla çözülmesi, tarafların daha az masrafla, daha hızlı ve daha barışçıl bir formülle uzlaşmasını sağlayacaktır. Bu durumda mahkemelerin iş yükü de azalacaktır.

haberguneysinir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu